UKE nie zabierze 450 MHz Centertelowi

Ciekawostki i nowinki dla posiadaczy telefonów GSM,

UKE nie zabierze 450 MHz Centertelowi

Postautor: PiErEk » 29 wrz 2007, 9:32

UKE nie zabierze 450 MHz Centertelowi, zaakceptował plan budowy sieci CDMA


Prezes UKE zaakceptował przedstawiony przez Centertela harmonogram rozwijania usług dostępowych w technologii CDMA i odpowiednio zmienił decyzję przyznającą operatorowi częstotliwość 450 MHz.

27. września Prezes UKE w drodze decyzji administracyjnej zmienił decyzję Ministra Łączności z 16. grudnia 1991 roku w sprawie przydziału i sposobu wykorzystania częstotliwości dla realizacji sieci radiokomunikacji ruchomej lądowej typu komórkowego w zakresie częstotliwości 450 MHz, wydaną na rzecz Centertela, zmienioną następnie decyzją Prezesa URTiP z 4. listopada 2005 roku wprowadzając do jej treści obligatoryjny harmonogram wykorzystania przez Centertela technologii CDMA na terenie kraju.

Zmiana decyzji była wynikiem przeprowadzonego przez Prezesa UKE postępowania w sprawie zmiany lub cofnięcia rezerwacji częstotliwości dla Centertela decyzją z 1991 roku w związku z nieefektywnym wykorzystywaniem zarezerwowanych częstotliwości. Przeprowadzona kontrola oraz postępowanie wyjaśniające wykazały, iż mimo posiadania od 2005 roku możliwości świadczenia usług głosowych i dostępu do Internetu w nowoczesnej technologii CDMA, Centertel wykorzystywał posiadane częstotliwości jedynie dla potrzeb starego analogowego systemu NMT. Ponadto wykorzystywana była tylko niewielka liczba kanałów, którymi dysponował ten operator.

W trakcie postępowania operator przedstawił Prezesowi UKE poparte stosownymi dokumentami deklaracje planu zbudowania ogólnopolskiej sieci CDMA do końca 2009 roku oraz rozpoczęcia powszechnego oferowania telefonicznych usług głosowych oraz szerokopasmowego dostępu do Internetu na obszarach pozbawionych obecnie takiej możliwości. Z przedstawionego przez Centertel harmonogramu wynikało, że rozpoczęcie oferowania usług na pierwszych obszarach nastąpi do końca 2008, a następne progi pokrycia zostaną osiągnięte w czerwcu oraz w grudniu 2009 roku. Oferowana usługa będzie obejmować szerokopasmowy dostęp do Internetu i skierowana ma zostać do klientów na obszarach wiejskich.

Dostrzegając konieczność szybkiego wyrównywania szans wszystkich obywateli w dostępie do szerokopasmowego Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania, w szczególności na obszarach wiejskich pozbawionych infrastruktury telekomunikacyjnej, Prezes UKE odstąpił od cofnięcia operatorowi prawa do nieefektywnie wykorzystywanych częstotliwości. Zamiast tego, zaakceptował przedstawiony przez operatora harmonogram i odpowiednio zmienił decyzję administracyjną, aby zagwarantować realizację deklaracji operatora. Prezes UKE będzie monitorował wywiązywanie się przez Centertel z przyjętego harmonogramu i w razie jego niewykonywania wykorzystywał stosowne kompetencje ustawowe.

Centertel na budowę sieci CDMA, która docelowo ma pokryć do końca 2009 roku 99% ludności kraju, chce wydać nawet pół miliarda złotych.
Awatar użytkownika
PiErEk
Help Team
Help Team
 
Posty: 149
Rejestracja: 09 lut 2007, 20:54
Lokalizacja: Wadowice
Model telefonu: SE C702
Sieć: Heyah

Wróć do Ciekawostki ze świata GSM

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron