CDMA w Orange do końca 2009 r.

Ciekawostki i nowinki dla posiadaczy telefonów GSM,

CDMA w Orange do końca 2009 r.

Postautor: Cegła » 27 wrz 2007, 17:14

Prezes UKE zaakceptował przedstawiony przez PTK Centertel, operatora sieci Orange harmonogram rozwijania usług dostępowych w technologii CDMA i odpowiednio zmienił decyzję przyznającą Polskiej Telefonii Komórkowej częstotliwości w zakresie częstotliwości 450 MHz.

W dniu 27 września 2007 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w drodze decyzji administracyjnej zmienił decyzję Ministra Łączności z dnia 16 grudnia 1991 r. w sprawie przydziału i sposobu wykorzystania częstotliwości dla realizacji sieci radiokomunikacji ruchomej lądowej typu komórkowego w zakresie częstotliwości 450 MHz, wydaną na rzecz Polskiej Telefonii Komórkowej sp. z o.o., zmienioną następnie decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty nr DZC-WAP-5176-6/05(5) z dnia 4 listopada 2005 r. wprowadzając do jej treści obligatoryjny harmonogram wykorzystania przez Polską Telefonię Komórkową Centertel sp. z o. o. technologii CDMA na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, czytamy w komunikacie Regulatora.

Zmiana decyzji była wynikiem przeprowadzonego przez Prezesa UKE postępowania w sprawie zmiany lub cofnięcia rezerwacji częstotliwości dokonanej na rzecz PTK Centertel decyzją z 1991 r. w związku z nieefektywnym wykorzystywaniem zarezerwowanych częstotliwości.

Przeprowadzona kontrola oraz postępowanie wyjaśniające wykazały, iż mimo posiadania od 2005 r. możliwości świadczenia usług głosowych i dostępu do Internetu w nowoczesnej technologii CDMA, PTK Centertel wykorzystywał posiadane częstotliwości jedynie dla potrzeb starego analogowego systemu NMT. Ponadto wykorzystywana była tylko niewielka liczba kanałów, którymi dysponował ten operator.

W trakcie postępowania operator przedstawił Prezesowi UKE poparte stosownymi dokumentami deklaracje planu zbudowania ogólnopolskiej sieci CDMA do końca 2009 r. oraz rozpoczęcia powszechnego oferowania telefonicznych usług głosowych oraz szerokopasmowego dostępu do Internetu na obszarach pozbawionych obecnie takiej możliwości. Z przedstawionego przez PTK Centertel harmonogramu wynikało, że rozpoczęcie oferowania usług na pierwszych obszarach nastąpi do końca 2008, a następne progi pokrycia zostaną osiągnięte w czerwcu 2009 r. oraz w grudniu 2009 r. Oferowana usługa będzie obejmować szerokopasmowy dostęp do Internetu i skierowana ma zostać do klientów na obszarach wiejskich.

Dostrzegając konieczność szybkiego wyrównywania szans wszystkich obywateli w dostępie do szerokopasmowego Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania, w szczególności na obszarach wiejskich pozbawionych infrastruktury telekomunikacyjnej, Prezes UKE odstąpił od cofnięcia operatorowi prawa do nieefektywnie wykorzystywanych częstotliwości. Zamiast tego, zaakceptował przedstawiony przez operatora harmonogram i odpowiednio zmienił decyzję administracyjną, aby zagwarantować realizację deklaracji operatora. Prezes UKE będzie monitorował wywiązywanie się przez PTK Centertel z przyjętego harmonogramu i w razie jego niewykonywania wykorzystywał stosowne kompetencje ustawowe.
Awatar użytkownika
Cegła
VIP Forum
VIP Forum
 
Posty: 680
Rejestracja: 03 gru 2006, 10:11
Lokalizacja: się biorą dzieci??
Model telefonu: SE C702 & Motorola V500
Sieć: Plaj
Karta pamięci: 1GB

Wróć do Ciekawostki ze świata GSM

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron