Euro 2012 na ekranach telefonów komórkowych.

Ciekawostki i nowinki dla posiadaczy telefonów GSM,

Euro 2012 na ekranach telefonów komórkowych.

Postautor: Cegła » 08 wrz 2007, 10:57

Komisja Europejska zapaliła zielone światło dla budowy infrastruktury satelitarnej, która pozwoli na objęcie całej Europy zasięgiem sygnału w tzw. paśmie S. Umożliwi to wielokanałową transmisję obrazu telewizyjnego i danych odbieranych za pomocą urządzeń przenośnych: telefonów komórkowych, palmtopów itp, pisze Rzeczpospolita.

Nowy standard telewizji satelitarnej dla urządzeń mobilnych zaprezentowany został przez firmę Alcatel Lucent podczas targów elektroniki użytkowej IFA 2007 w Berlinie.

Pasmo S to częstotliwości radiowe od 2 do 4 gigaherca pomiędzy pasmem UHF i SHF. - To częstotliwości zarezerwowane specjalnie dla transmisji satelitarnych odbierane przez urządzenia mobilne - powiedział "Rz" Krzysztof Surgowt, prezes zarządu Astra Polska. Wykorzystanie pasma S pozwoli pokonać ograniczenia, jakie ma telewizja mobilna w standardzie DVB-H (Digital Video Broadcasting Handheld). Standard DVB-SH (Digital Video Broadcasting - satellite services to handhelds devices) umożliwi dostarczanie przekazów multimedialnych bądź z satelity, bądź z sieci do telefonów komórkowych i palmtopów.

W lipcu tego roku firma Alcatel-Lucent poinformowała o rozpoczęciu testów technicznych rozwiązania umożliwiającego nadawanie telewizji mobilnej w paśmie S (2,2 GHz) przy użyciu standardu DVB-SH z wykorzystaniem satelitów. Program pilotażowy zostanie przeprowadzony w południowo-zachodniej Francji i potrwa od czerwca do września 2007 r. Standard DVB-SH stanowi podstawę rozwiązania „Unlimited Mobile TV solution” (telewizja mobilna bez ograniczeń) Alcatela-Lucenta. Łączy ono technologie satelitarne i naziemne na potrzeby rozwiązania umożliwiającego świadczenie usług telewizji mobilnej dla masowego odbiorcy.

Program pilotażowy pozwoli ocenić możliwości tego rozwiązania w zakresie udostępniania szerokiemu kręgowi odbiorców kanałów telewizji mobilnej wysokiej jakości w różnych warunkach — wewnątrz budynków i poza nimi, a także w czasie jazdy samochodem. Podczas programu pilotażowego nastąpi sprawdzenie — oddzielnie lub łącznie — kilku innowacyjnych właściwości technicznych związanych z DVB-SH.

Jeśli próby wypadną pomyślnie, nadajniki pracujące w pasmie S na pokładzie satelity W2A swym zasięgiem pokryją całą Europę. Telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne, które będą działały na otwartej przestrzeni, nie powinny mieć najmniejszych kłopotów w dostępie do Internetu i telewizji. "Zasięg" w budynkach zapewni zaś infrastruktura operatorów komórkowych. Można więc mieć nadzieję, że za kilka lat na wyświetlaczach tych urządzeń będziemy mogli oglądać dziesiątki kanałów telewizyjnych, które dziś odbiera w domu przez antenę satelitarną. A kibic piłkarski zobaczy Euro 2012 na wyświetlaczu swojej komórki w nienagannej jakości na żywo będąc w centrum miasta, czy w odległej głuszy.

Więcej na ten temat w dzienniku Rzeczpospolita/Człowiek i nauka 08.09.07
Awatar użytkownika
Cegła
VIP Forum
VIP Forum
 
Posty: 680
Rejestracja: 03 gru 2006, 10:11
Lokalizacja: się biorą dzieci??
Model telefonu: SE C702 & Motorola V500
Sieć: Plaj
Karta pamięci: 1GB

Wróć do Ciekawostki ze świata GSM

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron